Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

List motywacyjny – jak go napisać?

23 lutego, 2024 List motywacyjny - jak go napisać?

List motywacyjny, zwany również listem intencyjnym, jest nieodłącznym elementem każdego procesu rekrutacyjnego. Często to właśnie od niego zależy, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem w jaki sposób należy go napisać, aby maksymalnie zwiększyć swoje szanse na sukces? Odpowiedzi na to pytanie i przydatne wskazówki, jak poprawnie sformułować list motywacyjny, znajdziesz w tym artykule.

Zobacz także: Gdzie szukać pracy?

Jakie są podstawowe zasady pisania listu motywacyjnego?

Zgromadzenie informacji o firmie, na której stanowisko aplikujemy, to pierwszy krok, który powinien poprzedzić przygotowanie listu motywacyjnego. Zrozumienie charakteru przedsiębiorstwa, wizji i celów, jakie firma wyznacza, pozwoli nam nawiązać dialog, który okaże się atrakcyjny dla rekrutera.

Następnie, list motywacyjny powinien być napisany w sposób jasny, konkretny i składny. Ważne jest, aby nie posługiwać się zbyt skomplikowanym słownictwem. Prostota i przejrzystość są tutaj na wagę złota. Z założenia, list motywacyjny powinien być nie dłuższy niż jedna strona formatu A4.

Do podstawowych zasad pisania listu motywacyjnego należy też unikanie powielania informacji zawartych w CV. Pamiętaj, że list motywacyjny jest dopełnieniem twojego życiorysu i powinien przedstawiać informacje, które nie znalazły się w CV, a są istotne dla stanowiska, na które aplikujesz.

Co powinno znaleźć się w nagłówku i stopce listu motywacyjnego?

Nagłówek i stopka to kluczowe elementy listu motywacyjnego, które często są pomijane lub źle sformułowane przez kandydatów. To co powinno znaleźć się w nagłówku to przede wszystkim informacje o nadawcy i odbiorcy. Twoje dane kontaktowe, takie jak imię i nazwisko, adres e-mailowy oraz numer telefonu, powinny być umieszczone na górze strony. Data i miejsce napisania listu również są ważne. Często pomijanym elementem jest skierowanie listu do konkretnej osoby, więc jeśli znamy imię i nazwisko osoby rekrutującej, warto je uwzględnić.

W stopce listu motywacyjnego powinno znaleźć się miejsce na podpis. Choć w dobie elektronicznej aplikacji często pomijane, to jednak przesyłając dokumenty w formie papierowej, warto właściwie je podpisać. Dodatkowo, na końcu listu możemy również umieścić klauzulę informującą o tym, że zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych osobowych.

Jakie informacje zawrzeć w wstępie listu motywacyjnego?

Wstęp listu motywacyjnego powinien przede wszystkim zawierać informacje o tym, na jakie stanowisko aplikujesz i gdzie znalazłeś ofertę pracy. Jest to moment, w którym musisz zaciekawić osobę rekrutującą i skłonić ją do dalszego czytania twojego listu.

Potem, warto napisać parę zdań na temat tego, co cię skłoniło do aplikowania na to stanowisko. Możesz tutaj nawiązać do misji firmy, określonych wartości, które cenisz, a które reprezentuje przedsiębiorstwo, lub po prostu do samej roli i zadań, jakie przewiduje konkretne stanowisko.

Jak uargumentować swoją motywację i pasję w liście motywacyjnym?

Argumentowanie swojej motywacji i pasji to kluczowy element listu motywacyjnego. To tutaj masz okazję pokazać, dlaczego to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. W tym celu, możesz przytoczyć swoje dotychczasowe doświadczenia zawodowe, podkreślić swoje kluczowe umiejętności, jak również podać przykłady sytuacji, w których przejawiała się twoja pasja i motywacja do pracy.

Przy tym warto skupić się na doświadczeniach najbardziej istotnych dla stanowiska, na które aplikujesz. Na przykład, jeśli ubiegasz się o stanowisko specjalisty ds. marketingu, a wcześniej prowadziłeś kampanię promocyjną, która odniosła dużego sukcesu, na pewno warto to podkreślić. Podobnie, jeśli do danego stanowiska niezbędna jest znajomość konkretnego języka programowania, a ty posiadasz certyfikat potwierdzający twoje umiejętności, nie zapomnij o tym wspomnieć. Pamiętaj również, że na tym etapie warto skupić się nie tylko na aspektach stricte profesjonalnych, ale również na tych, które pokazują twoją pasję i zaangażowanie w daną dziedzinę.

Redakcja klasografia.pl

Redakcja klasografia.pl to pasjonaci rozrywki, szlifowania własnych pasji oraz specjaliści z różnych dziedzin naukowych. W naszych artykułach dowiesz się jak odpowiednio spędzić czas i wiele więcej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
List motywacyjny - jak go napisać?
Jak napisać podanie o pracę?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak napisać podanie o pracę?